PELAAJA
Eläkkeellä
Emmanuel Adebayor
Viimeisin seura
Hyökkääjä
- Aseman tarkennos
- Keskushyökkääjä
- Kätisyys
- Oikea
- Syntynyt
- 26. helmikuuta 1984
- Syntymäpaikka
- Lomé, Togo
- Pituus
- 1,92 m
- Kansallisuus
- Togo
Kaudet
Vain täydet kaudet, saakka 19/20
Kaudet
10
Ottelut
163
Maalit
51
Syötöt
17
Sarja
| Kausi | Sarja | Seura | Ottelut | Maalit | Syötöt | Keltaiset | Punaiset |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 19/20 | Süper Lig | Kayserispor | 8 | 2 | 1 | 1 | 0 |
| 18/19 | Süper Lig | Basaksehir FK | 19 | 3 | 2 | 3 | 0 |
| 17/18 | Süper Lig | Basaksehir FK | 30 | 15 | 3 | 8 | 0 |
| 16/17 | Süper Lig | Basaksehir FK | 11 | 6 | 1 | 1 | 0 |
| 15/16 | Premier League | Crystal Palace | 12 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| 14/15 | Premier League | Tottenham Hotspur | 13 | 2 | 1 | 1 | 0 |
| 13/14 | Premier League | Tottenham Hotspur | 21 | 11 | 5 | 0 | 0 |
| 12/13 | Premier League | Tottenham Hotspur | 25 | 5 | 2 | 3 | 1 |
Kotimaiset cupit
| Kausi | Sarja | Seura | Ottelut | Maalit | Syötöt | Keltaiset | Punaiset |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 15/16 | FA Cup | Crystal Palace | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 14/15 | FA Cup | Tottenham Hotspur | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 13/14 | FA Cup | Tottenham Hotspur | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 12/13 | FA Cup | Tottenham Hotspur | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Mannertason seurakilpailut
| Kausi | Sarja | Seura | Ottelut | Maalit | Syötöt | Keltaiset | Punaiset |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | Europa League Qualifying | Basaksehir FK | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2017 | Champions League Qu. | Basaksehir FK | 4 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| 17/18 | Europa League | Basaksehir FK | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 14/15 | Europa League | Tottenham Hotspur | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 13/14 | Europa League | Tottenham Hotspur | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| 12/13 | Europa League | Tottenham Hotspur | 8 | 3 | 0 | 1 | 0 |
Pelipaidan numerot
Pelipaidan numerot kirjataan vuodesta 2013 alkaen.
Seura
| Kausi | Seura | Numero | Ottelut | Kapteenina |
|---|---|---|---|---|
| 2019 | 4 | 8 | 2 | |
| 18/19 | 10 | 31 | — | |
| 2017 | 26 | 11 | — | |
| 17/18 | 10 | 35 | — | |
| 2016 | 25 | 17 | — | |
| 14/15 | 10 | 19 | — | |
| 13/14 | 10 | 25 | — |
Markkina-arvo
Kaikkien aikojen korkein
25,0 milj. €
päivä 23. helmikuuta 2009
Arvioitu
Usein kysytyt kysymykset
Missä seurassa Emmanuel Adebayor viimeksi pelasi?
- Kayserispor on viimeinen seuran tiedoissa oleva seura, jossa Emmanuel Adebayor pelasi.
Mitä numeroa Emmanuel Adebayor käytti?
- Emmanuel Adebayor käytti numero 4 paitaa kaudella 2019. Seura oli Kayserispor.
Missä asemassa Emmanuel Adebayor pelasi?
- Emmanuel Adebayor pelasi asemassa Keskushyökkääjä.
Kuinka vanha Emmanuel Adebayor on?
- Emmanuel Adebayor on 42-vuotias, syntynyt 26. helmikuuta 1984.
Mikä on Emmanuel Adebayor:n korkein kirjattu markkina-arvo?
- Emmanuel Adebayor:n korkein kirjattu markkina-arvo on 25,0 milj. €, 23. helmikuuta 2009.
Kuinka monta maalia Emmanuel Adebayor on tehnyt?
- Tilastoissamme Emmanuel Adebayor on pelannut 163 ottelua. Näissä tilastoiduissa kausissa Emmanuel Adebayor teki 51 maalia. Nämä luvut kattavat vain tilastoissamme olevat kaudet, eivätkä ole täydellinen urataulu.
Mikä on Emmanuel Adebayor:n kansalaisuus?
- Emmanuel Adebayor:n kansalaisuus on Togo.
Missä Emmanuel Adebayor syntyi?
- Emmanuel Adebayor syntyi Lomé, Togo:ssa.
Kuinka pitkä Emmanuel Adebayor on?
- Emmanuel Adebayor:n pituus on 1,92 m.
Kummalla jalalla Emmanuel Adebayor pelasi?
- Emmanuel Adebayor suosi oikeaa jalkaa.
Tässä aliosassa ei vielä juttuja
Julkaisemme päivittäin — palaa takaisin, löydät jotain.